فنگ شویی

آشنایی بااصول فنگ شویی به زبان ساده

انرژی چی

تعریف فنگ شویی:

دانش انتخاب ،تغییر و تنظیم زندگی است و بر اساس آن محیط زیست از نظر انرژی در تعادل و هماهنگی قرار می گیرد.فنگ شویی موجب هماهنگی ما با محیط زیست و انرژی های موجود در آن می شود.فنگ شویی هنر زندگی موزون با محیط است.هدف فنگ شویی ایجاد هماهنگی،سلامتی،شادی،سعادت،انرژی،شور و اشتیاق،ثروت،عشق،از طریق معماری و دکوراسیون داخلی می باشد.

انرژی چیchi:

بر خلاف دنیای غرب که ماده را نقطه مرکزی همه چیز می داند،از دیدگاه چین باستان انرژی و قدرت زندگی نقش تعیین کننده ای داشته و دارد.

این نظریه در تمام انواع سبک های فنگ شویی یکسان است،در تمام سبک ها انرژی چی در نقطه  مرکزی قرار گرفته است.این انرژی در جهان هستی و کائنات جریان می یابد و تمام موجودات جاندار و بی جان را به یکدیگر مرتبط می سازد.

در ترمینولوژی(اصطلاح شناسی) غرب،  لغتی معادل انرژی چی وجود ندرد.اغلب آن را اتمسفر،محیط و فضا،انرژی،قدرت حیات،انرژی زندگی (vital force)یا روح ترجمه می کنند.

چی در بدن انسان ها،جانوران،گیاهان و در ساختمان ها جریان دارد.چی هم به طرف خارج و هم به درون بدن جریان دارد.هر انسان،حیوان،گیاه و ساختمانی چی منحصر به فرد خود را دارد که همیشه با چی محیط پیرامون آن در هم می آمیزد.بنابراین،هریک از ما نه تنها با محیط پیرامون خود بلکه در نهایت با تمام جهان هستی و کائنات در ارتباط قرار می گیریم.

انرژی چی که به درون ما و از درون بدن ما به بیرون جریان می یابد به محیط،احساسات و عواطف درونی و همچنین به وضع روحی و جسمی ما بستگی دارد.

چی از میان ساختمان ها جریان می یابد و از درها و پنجره ها به ساختمان داخل و از آن خارج می شود،حتی کمی به مواد سختی مانند دیوار نیز نفوذ می کند.بنابراین،فرم ساختمان،وضعیت درها و پنجره ها و به خصوص نوع مواد مصرفی در سازه ساختمان ها می تواند جریان انرژی چی را تغییر دهد.

چون تمام سیارات و کائنات،چی تولید می کنند(قدرت آسمان)و هم چنین انرژی زمین به طرف کائنات جریان می یابد،وضعیت قرار گرفتن خورشید و سایر سیارات نسبت به ساختمان بر جریان چی تاثیر می گذارد.

بنابراین،الگوی جریان چی هر ساعت دچار دگرگونی می شود.بزرگ ترین هدف فنگ شویی یافتن مکانی است که سلامت روحی و جسمی و به طور کلی زندگی ما در آن از انرژی چی به طور مثبت تاثیر پذیرد.

ایده آل آن است که این انرژی همچون رودخانه کوچکی از خانه ما عبور کند،به هیچ وجه نباید راه آن را مسدود کنیم یا جریان آن را تسریع سازیم.برخی از عوامل ممکن است باعث جریان نامناسب چی در خانه یا آپارتمان شما شوند و سلامت شما را به مخاطره بیندازند.برخی از مواد به خصوص مواد مصنوعی انرژی چی منفی منتشر می کنند.همچنین نورهای مصنوعی،تاسیسات تهویه مطبوع،کامپیوتر،مایکروفر و تلفن های بی سیم انرژی چی مصنوعی دارند و ممکن است مانع جریان انرژی مثبت در خانه شوند.تاریکی،بی نظمی،گرد و خاک و رطوبت نیز باعث توقف جریان چی می شوند.طبق تعلیمات فنگ شویی این عوامل ابتدا باعث اختلال در سلامت و سپس رکود اسلوب شخصی می شوند.اگر جریان چی بسیار شدید باشد ممکن است باعث برهم خوردن تعادل شود،بنابراین،در ساخت خانه ها باید از راهروهای باریک و بلند اجتناب شود و اتاق ها در خط مستقیم قرار نگیرند.جریان چی شدید می تواند انرژی چی درونی ما را دفع کند،در این صورت ناآرام ، شکاک ، و عصبانی خواهیم بود.در آپارتمان ها و خانه هایی که دارای گوشه ها و زوایای تیزی هستند جریان چی شروع به چرخیدن می کند و همانند گرداب چرخش های تندی پدید می آید که آن را چی برنده و مخرب یا شا مینامند.این امر باعث چرخش انرژی چی درونی ما نیز می گردد، بنابراین، تعادل خود را از دست می دهیم و ممکن است بیمار شویم.فنگ شویی از جریان چی منفی ممانعت می کند.

فنگ شویی بر حرکت چی یا بهتر است بگوییم شنگ چی که با عناوین دم کیهانی یا انرژی حیاتی نیز خوانده می شود، مبتنی است..چیchi,qi(چینی)به معنی انرژی زندگی می باشد.مترادف آن، کیki(ژاپنی) و پرانا prana(سانسکریت)می باشد.

اگر چی نتواند آزادانه در خانه جریان داشته باشد،راکد می ماند و به انرژی مخرب یا شاچی یا شا تبدیل می شود.این انرژی منفی می تواند باعث بدشانسی،افسردگی و نقصان سلامت و ثروت شود.

می گویند چی به نرمی در طول خطوط منحنی جریان پیدا می کند،در حالیکه شاچی ، مملو از نیستی و هلاکت، مانند یک تیر نامرئی در طول خطوط صاف و مستقیم عمل می کند.به همین دلیل است که به ندرت در تزیینات باغ های شرقی از خطوط راست و صاف استفاده می شود.گوشه های نوک تیز نیز می توانند تیرهای نامرئی یا پرتوهای مضر خلق کنند که این می تواند شانس شما را خدشه دار کند.

در فلسفه شرق، هر چیزی که زنده است، چی دارد و چی نیز دو قطب مخالف ولی مکمل هم دارد که به یین و یانگ معروفند.

 انرژی چی در بدن ما در مسیرهای خاصی به اسم مریدینmeridian حرکت می کند.این انرژی در محیط زیست بسته به جهات جغرافیایی و مکان های مختلف دارای کیفیت متفاوتی است.

انرژی هر فرد با انرژی محیط درهم آمیخته است.به همین دلیل است که انرژی محیط اینقدر اهمیت دارد.

این انرژی توسط عوامل زیر به حرکت در می آید:

باد

آب

نور

صوت

اشیای متحرک

هرچه حرکت چی ملایم تر و به شکل انحنادار تر باشد،مفیدتر است (مثل رودخانه ها) و هرچه سریع تر و به خط مستقیم باشد،مضرتر است(مثل اتوبان ها).رویش گیاه مثالی است که انرژی مضر را به طور موثری به انرژی خوب تبدیل می کند.اگر در محیطی وقایع ناخوشایند تکراری به وجود آید قویا به نفع حضور انرژی مضر در آن محیط است.

چی نامناسب:

1.چی مضر یا چی منفی(عدم تعادل بین عناصر پنجگانه،سمبل های مضر و مخرب،تشعشعات و امواج،آلودگی،امواج مضر رادی و موبایل،آلودگی صوتی و صنعتی)

2.چی راکد(انباشتگی،محیط متروک،تاریکی)

3.چی پرسرعت(اتوبان ها،راهروهای دراز)

چی نامناسب:شاچی یا شارچی

چی مناسب:شنگ چی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ اسفند۱۳۸۵ساعت 22  توسط حمیده معتمد رستگار  |